PRELEKCJE

Tak jak Vader nie obędzie się bez swojego hełmu, tak wszyscy wiedzą, że porządny konwent nie może się obyć bez porządnych prelekcji. Mamy specjalnie wydzielone sale, w których nasi goście oraz uczestnicy będą mogli spotkać się z od dawna podziwianymi twórcami, poznać nowych lub sami poprowadzić panel na interesujący ich temat!

PRELEKCJE

Tak jak Vader nie obędzie się bez swojego hełmu, tak wszyscy wiedzą, że porządny konwent nie może się obyć bez porządnych prelekcji. Mamy specjalnie wydzielone sale, w których nasi goście oraz uczestnicy będą mogli spotkać się z od dawna podziwianymi twórcami, poznać nowych lub sami poprowadzić panel na interesujący ich temat!

Logo

Poniżej spis prelekcji, które pojawią się na tegorocznym Sabacie!

Program sabat Online-Fest
Logo

Poniżej spis prelekcji, które pojawią się na tegorocznym Sabacie!

Program sabat Online-Fest

Program Sabat Online-Fest 2020 – SOBOTA 22.08.2020 r.

KANAŁ 1

10:00 – 10:30 Sabat Online-Fest – studio

Zacznij sobotę z Sabat Online-Fest, czyli wirtualną edycją Twojego ulubionego festiwalu fantastyki! Jeśli nurtują Cię pytania dotyczące tegorocznego wydarzenia lub naszego stowarzyszenia chętnie na nie odpowiemy w czasie porannego studia!

10:30 – 12:00 Sezony anime w czasie pandemii / Przymysław „Filuś” Koczotowski

To przykre, ale branża twórców anime również ucierpiała przez wirusa. Fani tacy jak my, muszą zmierzyć się z niedoborem nowych tytułów do oglądania. Na szczęście, serie z wiosny zostały teraz wznowione, a lato przyniosło trochę dobrego! Nie traćmy nadziei! Podsumujemy sytuację na rynku i znajdziemy Wam coś fajnego!

12:00 – 12:30 Spotkanie z Sebastianem Srebro z wydawnictwa Bored Games

Spotkanie z Sebastianem Srebro – prezesem wydawnictwa Bored Games, który opowie nam o nadchodzących premierach, planach wydawniczych, a także uchyli rąbka tajemnicy o tym jak tworzy się gry planszowe i nie tylko. Nasz gość opowie także o tym w jaki sposób wspiera niezależne inicjatywy oraz o możliwości nawiązania współpracy z jego wydawnictwem.

12:30 – 13:00 Spotkanie z Marcinem Szmelem z wydawnictwa Sargon Games

Spotkanie z Marcinem Szmelem – prezesem wydawnictwa Sargon Games, który opowie nam o nadchodzących premierach, planach wydawniczyh, a także uchyli rąbka tajemnicy o tym jak tworzy się gry planszowe i nie tylko. Nasz gość opowie także o tym w jaki sposób wspiera niezależne inicjatywy oraz o możliwości nawiązania współpracy z jego wydawnictwem.

13:00 – 13:30 Panel dyskusyjny: Kieleckie Inicjatywy Fantastyczne

Dyskusja o kooperacji Bored Games i Sargon Games, rynku wydawniczym w Kielcach oraz kieleckich inicjatywach fantastycznych. Udział w niej wezmą: Marcin Szmel, Sebastian Srebro oraz Piotr Nawrotek.

13:30 – 14:00 PREMIERA! Gameplay „The Horror Game Show”

Zapraszamy na premierowy pokaz gameplay do gry „The Horror Game Show” od wydawnictwa Bored Games! „Horror Game Show” to gra osadzona w świecie dystopijnej przyszłości, której rzeczywistość nawiązuje do lat 90 XX wieku. Gracz wciela się w niej w postać producenta nowego, telewizyjnego reality-show w którym śmiałkowie próbują przetrwać na Arenie spotkanie z psychopatami.

14:00 – 15:00 Spotkanie autorskie z Pawłem Chmielewskim

Gorąco zapraszamy na spotkanie z Pawłem Chmielewskim, redaktorem naczelnym magazynu „Projektor”, twórcą scenariuszy do komiksów „12 prac Delty 800” i „Pułapka Gargancjana” oraz autorem monumentalnej, trzytomowej publikacji poświęconej historii świętokrzyskiego komiksu!

15:00 – 16:00 Baniak Baniaka Q&A

Michała „Baniaka” Bańki nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi RPG w Polsce! W czasie swojej pierwszej – lecz nie ostatniej – prelekcji na tegorocznym Sabat Online-Fest nasz gość odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania!

16:00 – 18:00 Warsztaty scrapbooking / Ewa „Minty Hoshi” Kot

Jeśli lubicie wycinanki i wykonane własnoręcznie pamiątki, to scrapbooking jest dla Ciebie! Jest to technika tworzenia albumów, ramek na zdjęcia, pamiątek i kartek okolicznościowych przy użyciu różnych kolorowych papierów, materiałów dekoracyjnych, zdjęć i tego co znajdziemy pod ręką. Stwórzmy razem coś wyjątkowego! Serdecznie zapraszamy!

18:00 – 19:00 Spotkanie autorskie z Martą Krajewską

Marty Krajewskiej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi fantastyki w Polsce. Za swą twórczość była trzykrotnie nominowana do nagrody im. Janusza Zajdla, Nagrody Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych za rok 2017, zaś w 2020 r. otrzymała Nagrodę im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor) przyznawaną przez miesięcznik „Nowa Fantastyka”! Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie, tym razem w wersji wirtualnej!

19:00 – 21:00 Pogaduchy o Titansverse i innych serialach DC wypuszczonych od 2018 r. / Karol „Aniki” Wójcikiewicz

Ile osób tyle opinii – jest to stare powiedzenie, które ciągle jest aktualne. Na tej prelekcji wspólnie porozmawiamy sobie o takich serialach jak Titans, Doom Patrol czy Swamp Thing i skonfrontujemy nasze opinie wytykając tym serialom błędy lub je broniąc. Zapraszam każdego, kto ma coś do powiedzenia, lub jeszcze tych seriali nie widział i zastanawia się czy je obejrzeć. Uwaga, będą spoilery.

21:00 – 22:00 Słów kilka o magii dawniej i dziś / Wiktoria „Laura” Menet

Prelekcja o współczesnym czarostwie. Jak działa magia? Czy jesteśmy w stanie udowodnić ją naukowo? W co wierzą czarownice, jak działają? Jak bezpiecznie korzystać z magii na co dzień? O wicthcrafcie, historii, korzeniach i wykorzystaniu w popkulturze.

KANAŁ 2

11:30 – 12:30 Przedstawienia kota w kulturze / Anna „Ancymon” Daszewska

Od Starożytnego Egiptu do Salema z Sabriny – koty od wieków były przedmiotem zainteresowania twórców. Przyjrzyjmy się kilku przykładom. Prelekcja nie tylko dla kocich fanatyków!

13:00 – 14:00 „Anime to bajeczki dla dzieci”. Prawda czy fałsz? / Przemysław „Filuś” Koczotowski

Jedni mówią: „Anime to bajki dla dzieci” a inni: „Nieprawda! Patrzcie ile tu krwi i flaków!”. Czy coś rysowanego zawsze jest dla dzieci? Może dodanie przemocy, nagości i gore to jedyny sposób, żeby to zmienić? Nic bardziej mylnego. Chcecie poznać gdzie leży prawdziwa granica „dorosłości” anime? Postaram się odkryć dla was całą prawdę. PS: To nie będzie prelekcja o hentai! Wręcz przeciwnie!

14:00 – 16:00 Warsztaty: CellarStudio, czyli animacja dla opornych / Wiktor Kowalczyk

Jesteśmy CellarStudio, czyli grupą ludzi która nieprofesjonalnie i hobbystycznie zaczęła tworzyć animacje tak po prostu for fun… Na naszej prelekcji opowiemy Wam trochę o tym, czym jest animacja, jakie metody są wykorzystywane do animacji oraz kto może i w jaki sposób zacząć przygodę z animacją. Dodatkową atrakcją będzie też premiera najnowszego odcinka! Zapraszamy! 🙂

16:00 – 17:00 Masoneria – między mitem a realiami / dr Witold Sokała

Zdaniem niektórych to masoni rządzą światem, decydują o epidemiach, wojnach i kryzysach, kontynuują tajne dzieło Templariuszy albo przygotowują Ziemię na inwazję Obcych. A w chwilach wolnych od tych obowiązków odprawiają dzikie orgie.

Rzeczywistość nie jest aż tak fantastyczna, lecz i tak ciekawa. W wykładzie – o tym, skąd się wzięło wolnomularstwo, zwane też Sztuką Królewską (Ars Regia), na jakie nurty się dzieli, jakie wyznaje wartości, kogo zrzesza i jak działa (także w Polsce).

17:00 – 18:00 Baniak Baniaka o prowadzeniu kanału RPG

Nie zdążyliście zadać pytania o interesujący Was szczegół dotyczący role playing games? Nic straconego! Podczas drugiej prelekcji Michał „Baniak” Bańka opowie o tym jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem kanału dedykowanego RPG!

18:00 – 19:30 Koncert zespołu Lovaż

Lovaż to grupa trzech muzyków wcześniej związanych z formacją „Carnival Hearse”, grających nietuzinkową mieszankę rockowej muzyki alternatywnej, czerpiąc równocześnie z całej gamy stylów muzyki współczesnej. Oryginalne, pomysłowe aranżacje oraz słodko-gorzkie teksty, to co wyróżnia, zespól na krajowej scenie. Zespół wykonuje autorskie kompozycje w języku polskim, a teksty traktują głównie o relacjach damsko-męskich.

19:30 – 21:00 Koncert zespołu Cool Cat

Nazywamy się Cool Cat, w składzie Aleksander Nowak (gitary, wokal , Paweł Janaszek (gitara basowa, noises), Kuba Nowak (perkusja). Pochodzimy z Kielc, gdzie od kilku miesięcy pracujemy nad tym właśnie projektem. Muzyka, którą wykonujemy to połączenie kilku gatunków rocka, (grunge, desert rock, rock progresywny), ozdobionych nostalgią do muzyki lat 70tych, i odrobiną magii Gór Świętokrzyskich. Śpiewamy o tym, co widzimy, co czujemy, co nas porusza, od egzystencjalnych rozważań po senne majaki a czasem zwyczajnie o zabawie i szaleństwie – w końcu jesteśmy młodzi.

21:00 – Koncert zespołu Runika

Runika jest jednym z kilku reprezentantów warszawskiej sceny folkmetalowej. Powstała w roku 2014 z inicjatywy – między innymi – Aminae, znanej dotąd publiczności głównie z występów w innej stołecznej formacji – Leśne Licho. Mimo młodego stażu zespół ma na swoim koncie występy z zagranicznymi i krajowymi gwiazdami gatunku, takimi jak Dalriada czy Percival Schuttenbach. W sierpniu 2015 roku grupa wydała swoje pierwsze demo, zawierające pięć utworów. Muzyka Runiki to połączenie mocnego grania gitarowego z brzmieniem keyboardu, wszystko zaś zwieńczone znakomitym damskim wokalem. Warstwa liryczna skupiona jest w dużej mierze na mitologiach słowiańskiej i nordyckiej, jednak nie brakuje także innych nawiązań, między innymi do świata fantasy. Teksty utworów pisane są w języku polskim.

Program Sabat Online-Fest 2020 – NIEDZIELA 23.08.2020 r.

KANAŁ 1

10:00 – 10:30 Sabat Online-Fest – studio

Zacznij niedzielę z Sabat Online-Fest, czyli wirtualną edycją Twojego ulubionego festiwalu fantastyki! Jeśli nurtują Cię pytania dotyczące tegorocznego wydarzenia lub naszego stowarzyszenia chętnie na nie odpowiemy w czasie porannego studia!

10:30 – 11:30 Jak zacząć przygodę z komiksem? / Piotr „Durley” Durlik

Marvel? DC? Dark Horse? Które komiksy warto przeczytać, a które lepiej odpuścić? Wątpliwości rozwieje prelekcja skierowana dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z komiksami, ale nie wiedzą jak za to się zabrać.

11:30 – 12:30 Luko Czakowski – spotkanie autorskie

Czy da się pogodzić komiks i filozofię? Luko Czakowski udowadnia, że tak! Nasz kolejny gość publikował dla Stonera, zaś 2016 r. napisany i wyreżyserowany przez niego spektakl zdobył nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich w Katowicach. Zapraszamy na spotkanie!

13:00 – 14:00 „Miłość w czasach zarazy” – gry planszowe z motywem pandemii” / Artur Jeziorski

Ty też masz już dosyć koronawirusa i chciałbyś wreszcie spotkać się na planszówki ze znajomymi? Zapewne tak, dlatego zostań w domu i wykorzystaj ten czas na poznanie najciekawsze gier, których motywem przewodnim są choroby!

14:00 – 16:00 Panel dyskusyjny: Sabatowe Top20 gier planszowych! / Artur Jeziorski, Michał Pajek (Kuferek z Planszówkami), Jakub Skowroński (Planszówkowe Trele Scovrona)

Jeśli ktoś zasłużył na miano „planszówkowych freaków” z pewnością są to oni! Zapraszamy na najbardziej burzliwą, ale i merytoryczną dyskusję o grach planszowych w historii Sabat Fiction-Fest! Emocje sięgną zenitu, a kości (graczy) zostaną rzucone – i to niejeden raz!

16:00 – 16:30 „Książęta Florencji” – recenzja gry planszowej / Michał Pajek „Kuferek z Planszówkami”

16:30 – 17:00 Shadow Rivals – recenzja gry planszowej / Jakub Skowroński „Planszówkowe Trele Scovrona”

17:00 – 17:30 „Drogi do Rzymu” – recenzja gry planszowej / Michał Pajek „Kuferek z Planszówkami”

17:30 – 18:00 „Rush MD” – recenzja gry planszowej / Jakub Skowroński „Planszówkowe Trele Scovrona)

Masz ograniczony budżet i nie wiesz jaką planszówkę nabyć? Zaczyna ci brakować miejsca na półkach, lecz nie możesz się oprzeć kolejnemu zakupowi? Jeśli tak, koniecznie zobacz recenzje gier szczególnie wartych uwagi! Wyboru – specjalnie dla Was – dokonali prawdziwi planszowi wyjadacze.

18:00 – 20:00 Warsztaty: szydełkowanie dla każdego! / Ewa „Minty Hoshi” Kot

Podstawy, porady, wspólne tworzenie dekoracji, pomoc przy prostych wzorach i pogadanki przy herbatce – to wszystko i więcej czeka na Was podczas warsztatów! W planie mamy: omówienie podstaw, omówienie wzorów, wykonanie małej meduzy, wykonanie kwadratowej podstawki pod kubek. Nie martw się, jeśli z czymś nie zdążysz, chętnie udzielimy wsparcia przez fb i instagram. Serdecznie zapraszamy!

20:00 – 21:00 Webtoony na fali / Puszek – ConFamilia

Przez ostatnie kilka miesięcy popularność Webtoon’ów bardzo znacząco wzrosła, głównie za sprawą tegorocznych adaptacji Anime. Co stoi za ich sukcesem i czego jeszcze możemy się spodziewać z koreańskiego rynku wydawniczego?

21:00 – 22:00 Nostalgia Cube, czyli MTG Hard Casual / Michał Pajek – Kuferek z Planszówkami

KANAŁ 2

10:30 – 11:30 Perun, Weles, Świętowit – kto tu rządzi? O Bóstwach Naczelnych Słowian / Mateusz Tomczyk

W szkole poznaje się dobrze mitologię Greków, sporo jest mowy o Rzymie na historii, ale jak to było z naszymi przodkami? W co wierzyli i kogo czcili dawni Słowianie? Kto rządził wg nich Światem materialnym, a kto innymi Światami? Dowiecie się kto zajmował się wojskiem, kogo czcili zwykli ludzie, jak wyglądała świątynia w Arkonie i jak to jest z tym całym Światowidem. O tym i wielu innych kwestiach na mojej prelekcji! Serdecznie zapraszam!

11:30 – 13:00 Zwiedzamy Japonię cyfrowo! / Joanna Julia „Strzyga” Sokołowska i Kondi Rzentarzewski

Joanna Julia (Strzyga) Sokołowska i Kondi Rzentarzewski, pasjonaci podróży, autorzy bloga Byłem tu. Tony Halik. i audycji Podcast ojaponii.pl zapraszają w nietypową podróż: „Zwiedzamy Japonię cyfrowo!” Dzięki temu, że formuła naszego spotkania jest wyjątkowa, mamy możliwość zabrać Was w podróż w dowolny zakątek Japonii. Bez konieczności spędzania długich godzin w samolocie i pociągach wirtualnie teleportujemy się do niesamowitych miejsc – od Tokio po subtropikalną Okinawę.

13:00 – 14:00 Kosmologia Zwojów Starożytnych – o serii The Elder Scrolls / Mateusz Tomczyk

Na pewno kojarzycie Skyrima, a może graliście też w Obliviona czy starego, dobrego Morrowinda? Chcielibyście dowiedzieć się więcej o świecie tam przedstawionym? Nie ma problemu! Na mojej prelekcji usłyszycie jak powstał świat TES, jak działa magia, do kogo należy bądź warto się modlić, czy wręcz jak zostać bogiem. To i wiele, wiele więcej na mojej prelekcji o świecie The Elder Scorlls.

14:00 – 15:30 Warsztaty z produkcji muzycznej z ESSEXEM

Zanim Essex rozpocznie swój koncert na tegorocznym Sabat Online – Fest zaprosi wszystkich zainteresowanych na warsztaty, podczas których zdradzi kilka tajników muzycznego rzemiosła!

15:30 – 16:30 Warsztaty: Pomaluj goblina, czyli przyspieszony kurs malowania figurek! / Piotr „Durley” Durlik

Jak dobrać odpowiedni pędzelek? Które farby będą odpowiednie? Jak w czasie zabawy nie zapaćkać całego mieszkania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w kolejnej odsłonie popularnego instruktażu „Pomaluj goblina”, w którym zobaczycie jak zacząć przygodę z malowaniem „bitewniaków”!

16:30 – 17:30 Koncert ESSEX

Krzysztof Komar – ze swoim nietuzinkowym brzmieniem znany pod pseudonimem artystycznym ESSEX. Jego rodzimym miastem są Kielce. Z produkcją muzyki brata się od ponad 10 lat. Przez ten czas współpracował, między innymi, z takimi artystami jak Kasia Moś, Kuban, Sitek, Rosalie, Kyoku, K-Leah czy Quebonafide. Na swoim koncie ma wydane dwie autorskie płyty: De Ep Fo Rest (2015) – Singiel promujący płytę osiąga na serwisie Youtube milionowe wyświetlenia; Dualizm (2017) – Wydanie fizyczne to starannie dopracowany projekt sprzedawany wraz z 38 stronicową baśnią. DJ sety grywał już, zanim zaczął przygodę z produkcją muzyki, natomiast występy Live praktykuje od początku roku 2017. Do tej pory można było go usłyszeć w takich miejscach jak: Projekt Lab (Poznań), Bal, Nowa Jerozolima (Warszawa), Sfinks (Sopot), Alibi (Wrocław), Las Camp Festival, Dharma Festival, Teatr oraz Filharmonia Świętokrzyska. Swoją twórczość opisuje jako muzykę elektroniczną inspirowaną lasem, natomiast w jego utworach można również doszukać się inspiracji takimi gatunkami jak: House, Jazz, Dub, DnB, Trap, Folk, World Music.

17:30 – 19:00 Koncert zespołu „Loopsided”

Loopsided to zespół stworzony przez grupę przyjaciół, zafascynowanych muzyką i improwizacją. Ich repertuar nawiązuje do gatunku jazz/fusion, ale słyszalne są również wpływy muzyki popularnej czy funky. Muzyka grupy to własne kompozycje oraz aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej. Oprócz koncertów na terenie kraju, w tym podczas festiwalu „Memorial to Miles”, członkowie zespołu mieli okazję koncertować w takich krajach jak: Brazylia, Włochy, Słowacja, Niemcy Austria, Ukraina, Litwa. Wysoki poziom artystyczny podkreślają zdobyte nagrody i wyróżnienia są to m.in.: Grand Prix oraz I miejsce — Junior Młyn Festival, II miejce — Tarnów Jazz Contest, I miejsce — School Jazz Festival, Muzycy mimo młodego wieku mieli okazję współpracować podczas warsztatów, masterclass i koncertów z m.in.: Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą kameralną Wirtuozi Lwowa, Big Bandem ZPSM w Kielcach, Enrico Pieranunzi, Tommym Lakso, Aleksandrem Maliszewskim, Zbigniewem Jakubkiem, Grzegorzem Nagórskim, Szymonem Miką, Markiem Napiórkowskim, Jackiem Królikiem. Te nazwiska to najlepsza rekomendacja, zatem zapraszamy i zdecydowanie polecamy.

19:00 – 20:30 Koncert duetu Marek „BABCIA” Dubeltowicz i Paweł „NIE” Niedźwiedź

Babcia Blues. Kielecki Bluesman o światowych horyzontach muzycznej wyobraźni. Artysta ponownie powołał do istnienia niegdysiejszą formację Heaven Blues, która w latach 80′ święciła triumfy i w Jarocinie i Opolu. Znakomita muzyka. Jej uniwersalność przetrwała próbę czasu. Marek Babcia Dubeltowicz i Paweł Nie Niedźwiedź, czyli jedna druga ostatniego składu heaven blues. Jak pochodzenie duetu wskazuje, głównym zajęciem jest granie bluesa i blusa w różnych konfiguracjach stylistycznych. Skład: babcia-głos, harmonijka, gitara; Paweł-gitara.

21:00 – 22:00 MBTI w anime / Ala – ConFamilia

Dyskutant, logistyk, a może przywódca bądź poszukiwacz przygód? Jaki typ osobowości mają postacie z anime i dlaczego? Podczas prelekcji dowiemy się co to jest MBTI i spojrzymy na bohaterów z bardziej psychologicznej strony.

SOCIAL MEDIA