Program strefy prelekcyjno-warsztatowej

SOBOTA

10:00 – Od czego zacząć czytać komiksy?
Prowadzący: Piotr „Durley” Durlik

Krótkie wprowadzenie do rozpoczęcia swojej przygody z komiksem. Przewodnikiem po świecie rysunków i dymków będzie Piotr „Durley” Durlik, jeden z założycieli Kieleckiej Ligi Komiksowej.

11:00 – Anime z 2021 roku, które warto zobaczyć.
Prowadzący: Przemysław „Filuś” Koczotowski

Rok 2021, a szczególnie jego pierwsza połowa to prawdziwa kopalnia fenomenalnych anime, wyczekiwanych adaptacji, hitowych sequelów i lśniących niczym diamenty nowych oryginalnych serii. Wpadnijcie zobaczyć czego absolutnie nie wolno ominąć w najlepszym roku dla fanów anime od… zawsze??

12:30 – Najlepsze japońskie filmy.
Prowadzący: Byłem Tu. Tony Halik (BTTH.PL)

Japońska animacja – zarówno ta krótko- jak i długometrażowa – jest Wam pewnie świetnie znana, dlatego przygotowaliśmy coś innego: zapraszamy w podróż do świata japońskiego kina aktorskiego! Podczas spotkania opowiemy o najsłynniejszych japońskich reżyserach i ich najbardziej znanych filmach; o kultowych japońskich produkcjach, które zachwycają kolejne pokolenia widzów z całego świata. Omówimy nasze osobiste TOP 10 japońskich filmów. Podpowiemy też, gdzie japońskie filmy można legalnie oglądać (festiwale, przeglądy, platformy VOD). Wyrusz z nami w tę filmową podróż!

14:00 – Panel o mahjongu
Prowadzący: Łukasz „Cobra” Cichoń

Mahjong jest jedną z najciekawszych tradycyjnych gier z terenów Chin która jest niesamowicie popularna w Japonii. Jeśli oglądasz anime to zapewne spotkałeś się z klockami opisanymi różnymi niezrozumiałymi znaczkami jeśli tak, to chcesz przyjść na ten panel. Postaram się wam przybliżyć zasady tej gry oraz serie w których się pojawił.

15:00 – Feminizm horroru
Prowadzący: Julia Palmowska

Czy horror to najbardziej feministyczny gatunek filmowy? Gdzie jest miejsce ’final girl’ w dyskursie feministycznym? Jak analizować rolę kobiet w slasherach i kinie snuff?

Odpowiedzi na te pytania postara się udzielić Julia Palmowska, autorka bloga Palma kulturalna, współprowadząca podcastu Inna kultura, autorka w ProAnima.pl, a przede wszystkim miłośniczka popkultury i jej socjologicznego ujęcia.

UWAGA! W czasie prelekcji będzie poruszany temat przemocy (psychicznej, fizycznej, seksualnej etc.)!

16:00 – Najpiękniejsze ogrody i parki Japonii.
Prowadzący: Byłem Tu. Tony Halik (BTTH.PL)

Nawiązując do sytuacji, że tegoroczy Sabat FictionFest odbywa się w kieleckim parku miejskim, zapraszamy Was na wirtualny spacer po japońskich ogrodach. Pokażemy miejsca, które zrobiły na nas największe wrażenie. Odwiedzimy miedzy innymi wspaniałe ogrody i parki zlokalizowane w obecnej (Tokio) i dawnych (Kioto, Nara) stolicach Japonii, ale też zabierzemy Was w mniej znane zakątki. Zobacz, gdzie Japończycy podziwiają kwitnące wiśnie, gdzie czerwieniejące klony, a gdzie fotografują mech!

17:00 – Poznaj bogów mroźnej Północy. Mitologia nordycka.
Prowadzący: Klub Historyczny Hird

Klub Historyczny Hird jest grupą rekonstrukcyjną działającą na terenie
Kielc i okolic nieprzerwanie od 2004 roku. Przez nasze szeregi przewinęło się
kilkudziesięciu pasjonatów historii. W sile kilkunastu osób staramy się jak najwierniej
odtwarzać kulturę materialną i duchową Słowian i Wikingów z okresu IX-XI wieku.

18:00 – Jak zostać szturmowcem Imperium?
Prezentacja Legionu 501

Zastanawiałeś się kiedyś czy możesz zostać imperialnym szturmowcem w Polsce? I czy nie jesteś na
niego za niski? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to zapraszamy na prezentacje 501 Legionu, gdzie
będziemy mogli odpowiedzieć na nurtujące Was pytania dotyczące przynależności, strojów, rekrutacji
oraz ciekawostek związanych ze Star Wars!

19:00 – Rozpoznaj anime po metadanych
Prowadzący: Sebastian „Piej-man” Raczyński

Rozpoznasz anime po samym gatunku? A może potrzebujesz jeszcze jakie studio je zrobiło albo w którym roku powstało. Ale pamiętaj, im więcej informacji tym mniej punktów do zdobycia.

20:00 – Fikcja w polskim internecie.
Prowadzący: Karol Wójcikiewicz

Wiele osób z rocznika 94+ na pewnym etapie swojego życia chociaż raz zechciało wcielić się w swoją ulubioną postać lub stworzyć własną, unikalną historię. Tym właśnie była fikcja. Z okazji zamknięcia nk.pl, największej bazy dla osób lubujących się w fantazjowaniu o niesamowitych przygodach, prześledźmy wspólnie historię tego fenomenu, który opętał miliony.

21:00 – „W starym kinie”
Prowadzący: Michał Pajek

Chciałeś zacząć swoją przygodę z kinem rerto ale nie bardzo wiesz od której strony ugryźć temat? Ta prezentacja nie tylko pokaże Ci jak łatwo serchować atrakcyjne klasyki ale także zaproponuje top 10 pierwszych 7 dekad XX wieku!

NIEDZIELA

10:00 – Od Batmana po Justice League- Krótka historia DCAU
Prowadzący: Piotr „Durley” Durlik

Omówienie jednego z najlepszych animowanych uniwersów.

11:00 – Znajdź sobie hobby z anime.
Prowadzący: Przemysław „Filuś” Koczotowski

Gotowanie, turystyka, skutery, planszówki, łowienie ryb, nurkowanie… jest tak wiele fascynujących zajęć (oprócz ogląania anime), których można się podjąć. Tylko jak znaleźć coś dla siebie? Jak zobaczyć jak to jest bez wychodzenia z domu? To proste, są anime, które dostarczą wam więcej pomysłów i wiedzy niż niejeden poradnik!

12:00 – Noc Kupały, Swaróg i wiły, czyli o mitologii słowiańskiej słów kilka.
Prowadzący: Paweł Staszczak

13:00 – Lolita fashion – czym jest i jak się za to zabrać?
Prowadząca: Kinga Suchenia

Prelekcja o lolita fashion dla początkujących – z chęcią opowiem o
historii tej mody, jej cechach charakterystycznych oraz jak zacząć ją nosić bez bankructwa lub nacięcia się na scam.

14:00 – Nie taki feminizm straszny, czyli jak kobiety radzą sobie w popkulturze
Prowadzący: Anna „Ancymon” Daszewska

Porozmawiamy o tym jak kształtował się feminizm czym jest feministyczna analiza kultury i na przykładach, przyjrzymy się jaki ma wpływ na współczesną popkulturę.

15:00 – Rozpoznaj Anime po Żeńskim Mundurku
Prowadzący: Sebastian „Piej-man” Raczyński

Twierdzisz że bez problemu rozpoznasz anime po screenie. Openingi nie są dla ciebie trudnością. Ale czy rozpoznasz anime po samym żeńskim mundurku? Przyjdź i wypróbuj swoje siły.

16:00 – Iceberg z „Doctor Who”
Prowadzący: Karol Wójcikiewicz

Icebergi to popularny format w internecie, który pozwala selekcjonować wiedzę z każdego fandomu czy z każdego zagadnienia id najprostszych informacji do tych najbardziej zaawansowanych. „Kim był Korsarz?”, „Kto jest Hybrydą?” Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli Aniki podczas wielopoziomowej podróży po szerokim uniwersum Szaleńca z Budką. Przekonajmy się, że to uniwersum jest Większe w środku.

17:00 – Demony ze Śląska rodem
Prowadzący: Michał Brzoza

18:00 – Drafty Magic the Gathering – Level up!
Prowadzący: Michał Pajek

Jeśli jesteś sympatykiem gry Magic the Gathring ale drafty jakoś nie idą Ci za dobrze to zapraszamy na prelekcje administratora grupy The Limited of Poland. Michał opowie Wam o kilku aspektach procesu draftowania na które być może nie zwracaliście uwagi. Słuchanie teorii limited nie żadko przekłada się bezpośrednio na wyniki.

19:00 – Ekstremalny konkurs wiedzy o „Wiedźminie”
Prowadzący: Michał Brzoza

Już tylko kilka miesięcy dzieli nas od premiery drugiego sezonu „Wiedźmina” od Netflixa. Zanim obejrzymy serial warto przypomnieć sobie literacki pierwowzór i wziąć udział w kolejnej edycji kultowego konkursu wiedzy o Geralcie, Jaskrze, Yennefer i Ciri!